Dekrety i przywileje papieskie nadawane Parafii w Lewinie Kłodzkim

 

Te dokumenty pokazują jaką wagę miała Parafia w Lewinie!

Dziękuję tutaj mojemu przyjacielowi ks. Waldemarowi Przyklenk z Opola za trud organizacji tłumaczenia i współfinansowania tego przedsięwzięcia ?

Zapraszam do lektury, nie są to tylko historyczne dokumenty, ale przywileje duchowe w nich nadane obowiązują do dzisiaj! ?

Najstarszy dokument z oryginalną pieczęcią papieską jest z 1662 roku i dotyczy powołania do życia Bractwa Świętego Antoniego. Warto wspomnieć, że jest to chyba najstarsze Bractwo Świętego Antoniego w dzisiejszej Polsce Warto mieć świadomość jakie dziedzictwo chrześcijańskie jest naszym udziałem na tych lewińskich ziemiach.

 

Dekret Papieża Piusa VI nadający prawo zyskania odpustu dla nawiedzających Kościół św. Katarzyny (obecnie Kudowa Zdrój), który był kościołem filialnym sic! Parafii w Lewinie Kłodzkim z 1785r.

dokument-8-vert

 

Dekret papieża Klemensa XII z 1736r. nadający przywilej dla zmarłych z Bractwa św. Antoniego za których przy jego ołtarzu odprawi się Mszę św.

dokument-7-vert

 

Dekret Papieża Benedykta XIV z 1743r. nadający prawo zyskania odpustu dla nawiedzających Kościół św. Trójcy w Jeleniowie.

dokument-6-vert

 

Dekret Papieża Piusa VI z 1791r. nadający prawo zyskania odpustu dla nawiedzających Kościół św. Jana Nepomucena w Lasku Miejskim (jest to przedłużenie bezterminowe Dekretu z 1784r., który jest pod nr. 4

dokument-5-vert

 

Dekret Papieża Piusa VI z 1784r. nadający prawo zyskania odpustu dla nawiedzających Kościół św. Jana Nepomucena w Lasku Miejskim (Dekret ważny 7 lat do 1791r., powyżej jego kontynuacja)

dokument-4-vert

 

 

Dekret Papieża Piusa VI z 1785r. nadający prawo zyskania odpustu dla nawiedzających Kościół św. Michała Archanioła w Lewinie Kłodzkim w dzień Wspomnienia Wszystkich Zmarłych

dokument-3-vert

 

Dekret Papieża Piusa VI z 1789r. nadający prawo zyskania odpustu dla nawiedzających Kościół św. Michała Archanioła w Lewinie Kłodzkim w dzień poświęcenia Bazyliki św. Michała Archanioła i w dzień Objawienia się św Michała Archanioła.

dokument-2-vert

 

Dekret Papieża Aleksandra VII z 1662r. ustanawiający Bractwo św. Antoniego w Lewinie Kłodzkim i przyznający przywileje duchowe członkom Bractwa. Jest to prawdopodobnie najstarsze Bractwo św. Antoniego na obecnych ziemiach polskich.

dokument-1-vert