GPS +50° 23' 47.35", +16° 18' 0.78"

Kaplica powstała w latach 1727 - 1730 roku z inicjatywy młynarza Dawida Walke z Jawornicy, który przeznaczył na jej budowę 300 guldenów. Jego to inicjały DW oraz data fundacji 1727 umieszczone zostały nad wejściem do kaplicy. Zbudowano ją na podarowanej przez miasto Lewin parceli leśnej na rozwidleniu dróg wiodących do Taszowa i Kotła oraz dalej do Czech.

Kaplica powstała jako wotywna, w podzięce za uzdrowienie ciężko chorej jego 20 letniej córki. Powstała jako murowana i została pokryta gontem . Przed wejściem istniał duży drewniany przedsionek.
Budowę rozpoczęto za lewińskiego proboszcza Artura Oppenheimera, ukończono za proboszcza Johanna Josepha Hentscha. Kaplicę konsekrował 11.08.1730r. ówczesny dziekan hrabstwa kłodzkiego ks. Frantz Andreas Kaintz. Pierwotnie w kaplicy odprawiano jedną Mszę w roku w pierwszą Niedzielę oktawy święta św. Jana Nepomucena.

Kaplicą opiekowali się pustelnicy. Pierwszym by Dawid Knappe. Jego następcy to: Johann Heinel, Beer, Wagner, Benedikt Seidel, Julius Fischer, Josef Klinke. Pustelnicy mieszkali do 1937r. w budynku dobudowanym do południowej ściany kaplicy. Strażnicy pustelnicy dostawali od miasta Lewina niewielką pensję na utrzymanie. Korzystali z datków wiernych turystów . Musieli z tych środków utrzymać w dobrym stanie technicznym kaplicę. Byli też dzwonnikami , uderzali co godzinę w dzwon. Pustelnikami byli m.in. inwalidzi wojenni, zakonnicy - tercjarze, lub osoby świeckie. W 1894 r pustelnik Benedikt Seidel z własnych środków ufundował drogę krzyżową - kalwarię , w lesie obok kaplicy.

W latach 1730-72 kompletowano wyposażenie kaplicy. Tworzą je trzy ołtarze. Główny pod wezwaniem św. Jana Nepomucena powstały w 1733r. na zlecenie młynarza , fundatora kaplicy. Wykonany został przez rzeźbiarza Karola Sebastiana Flacker(Flach) z Kłodzka . Drugi ołtarz poświęcony Matce Boskiej Bolesnej pochodzi prawdopodobnie z Kościoła parafialnego w Lewinie Kłodzkim. Trzeci ołtarz św. Franciszka przeniesiony został w 1772 roku z Kościoła parafialnego w Lewinie. Barokowa kaplica zbudowana jest w stylu dojrzałego baroku , według projektu cechującym sie dobrym wywarzeniem proporcji . Remont dachu przeprowadzono w 1889 i 1919 roku  W 1841r. mistrz ciesielski z Lewina Franz Stephan wykonał ambonę, ławki i chór muzyczny. W 1889r. proboszcz lewiński ks. Romuald Proske przeprowadził remont kaplicy będącej w bardzo złym stanie technicznym. Wymieniono konstrukcję dachu, organy, oraz polichromię wnętrza ze sceną wydobycia patrona kaplicy z Wełtawy. Kosz remontu to 2000 marek. Msza święta odprawiana jest w każdą Niedzielę o godz. 12.30
 

no images were found

no images were found