Jorge Mario Bergoglio – Papież Franciszek będzie pierwszym w historii Jezuitą uznanym za głowę rzymskiego kościoła katolickiego.
Jorge Mario Bergoglio pochodzi z Argentyny. Urodził się 17 XII 1936 roku. W przeszłości “uciekał” od wysokich stanowisk takich jak, przewodnictwo konferencji argentyńskich biskupów, czy stanowisk w Watykanie.
Faktem odróżniającym go od innych duchownych jest to, iż studiował on najpierw chemię, a dopiero później zadecydował o przyjęciu kapłaństwa.
Po ukończeniu studiów w Niemczech został mianowany w 1992 roku biskupem pomocniczym Buenos Aires, zaś już w 1998 arcybiskupem.
Kiedy mianowano go kardynałem w 2001 roku Bergoglio przekonał setki Argentyńczyków by nie przylatywali do Rzymu na ceremonię, tylko pieniądze przeznaczone na bilety ofiarowali biednym. Zrezygnował także z możliwości przeprowadzenia się do biskupiej rezydencji. Jego głównym środek lokomocji jest zaś miejski autobus.
Stawia on główny nacisk na duchową stronę powołania i chęć podążania za przykładem Chrystusa.
Papież mówi biegle po hiszpańsku, włosku oraz niemiecku