Lewin Kłodzki jest jedną z najstarszych osad na Ziemi Kłodzkiej.
Został założony przez Czechów. Pierwsza wzmianka o Lewinie pochodzi z 1213, według Josepha Köglera wzmianka o wsi Levinice z 1197 dotyczy waśnie Lewina. Według tego historyka, miejscowość posiadała prawa miejskie w 1345 roku, gdy czeski kronikarz Hájek opisał historię czarownicy Brodki, której akcja dzieje się „w mieście Lewinice”. Lewin Kłodzki prawa miejskie uzyskał przed 1401. W XVIII w. był znany,  z tkactwa lnianego, organizowano tu targi płóciennicze. W drugiej połowie XIX wieku w Lewinie produkowano czekoladę, pończochy i szlifowano kryształy. Na początku XX w. przeprowadzono linię kolejową z Kłodzka do Nachodu. Administracja nazistowska przemianowała Lewin w 1939 r. na Hummelstadt.
Miejscowość w 1946 r. traci prawa miejskie.
Warto zwrócić uwagę na XIV – wieczny kościół parafialny św. Michała Archanioła, rynek z XVIII – wiecznymi domami, dawnym domem handlowym z 1773 r. oraz dawnym ratuszem z XVIII w. W rynku znajduje się także figura św. Jana Nepomucena z 1717 r. wykonana przez J.G. Siegela.
XVIII wieczny układ urbanistyczny Lewina został zachowany do dziś.

Plan Lewina z 1937 roku z zaznaczonymi nr domów i nazwiskami mieszkańców

Plan Lewina z 1937 roku