Ruch Komunia i Wyzwolenie (Comunione e Liberazione, CL), jest ruchem w Kościele ukazującym chrześcijaństwo jako wydarzenie całkowicie nowe i niepowtarzalne w historii.
Przekazujemy sobie orędzie, że Bóg stał się człowiekiem, historycznym towarzyszem naszej ludzkiej drogi i że Jezus z Nazaretu jest obecny w znaku przyjaźni, komunii, wspólnoty, to jest w Kościele, który jest jego Ciałem.
Ruch zrodził się w połowie wieku XX z doświadczenia wiary ks. Luigi Giussaniego.  W 1982 r. Papieska Rada ds. Świeckich uznała Bractwo Comunione e Liberazione jako stowarzyszenie na prawie papieskim.
Do Polski CL dotarł na przełomie lat 60. i 70. Formalnie obecność Ruchu została zainaugurowana podczas spotkania ks. Giussaniego i polskiej Diakonii w 1983 r. w Olsztynie koło Częstochowy.
Uczestnicy Ruchu prowadzą normalne życie. Związanie z CL nie pociąga za sobą ani szczególnych zobowiązań, ani nowych praktyk.
Członkowie ruchu uczestniczą w cotygodniowych spotkaniach zwanych “Szkołą wspólnoty”.  “Jest to rodzaj katechezy i rozmowy prowadzonej przez osobę wyznaczoną przez odpowiedzialnych Ruchu” – tłumaczył ks. Giussani. Podczas spotkania zebrani czytają wskazane teksty, aby je zrozumieć i wzajemnie pomagać sobie w kształtowaniu dojrzałego spojrzenia na własne życie.
W naszej Parafii spotykamy się w każdy piątek o godz. 19.00 w sali na plebanii.
oficjalna strona Ruchu